Depresyon Nedir Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey !

Depresyon daha önce isteyerek ve severek yaptığımız etkinliklere karşı isteksizlik ve yaşamdan zevk alamama durumudur. İştah artması veya azalması, uyku kalitesinde azalma, cinsel isteksizlik de depresyon belirtilileri arasındadır.

Depresyon nedir ? Depresyon belirtileri nelerdir? Ağır depresyon belirtileri, majör depresyon, minör depresyon, kişiler üstünde yapılmış veya yapılmakta olan psikolojik testler, uygulanan depresyon testi, depresyon tedavisi için uzman seçimi, tedavi sürecinde kullanılan depresyon ilaçları, en iyi depresyon ilacı depresyondan kurtulmak için yeterli olur mu sorularına verilen çeşitli cevaplarda depresyon  hakkında çevremizden birçok şey duyuyoruz. Bu yazımızda depresyon hakkında her şeyi, insan psikolojisi için bu sürecin etkileri ve tedavisi konusunda bilgilere ulaşacaksınız.

blank

Yalnızlığınızın son görülmesi ne zaman? En son ne zaman kendinizle kaldınız? Günlük işlerimizin akışı içindeyken kendimize ayırdığımız vakitten kısıyor hatta çoğu zaman bunun farkında bile olmuyoruz. İlgi alanlarımız dahilinde yaptığımız faaliyetler, katıldığımız gruplar, aile ve arkadaş çevremiz duygusal anlayışımız ve sosyal ilişki kurma anlamında önemli ancak kendi başımıza kaldığımızda ve yalnızca durduğumuzda aklımızdan geçenlere odaklanalım.

Neler düşünüyor, neler hissediyoruz? Olumlu veya olumsuz duygularımızı yaşamak için kendimize alan açıyor muyuz?

Hissedilen duyguya odaklandığımızda beynimizin otomatik düşünce sistemiyle yaptığı etiketlemeler o duyguyu yaşamaktan çok düşünmemize ve üzerine fikirler yürütmemize sebep oluyor. Toplum içinde yaygın olarak kullanılan depresyon da bu etiketlerden biri…

blank

Depresyonda mıyım, depresyon belirtileri nelerdir, depresyonda olduğumu anlamam için bir depresyon testi var mı, bildiğiniz bir psikolog var mı, depresyon tedavisi için ne gerekir, depresyon için hangi ilacı kullanmam gerek gibi birçok söylem sosyal çevremizde özellikle son zamanlarda sık duymaya başladığımız konuşmalardan yalnızca birkaçı.  Bu kadar sık kullandığımız depresyon etiketimize gelin hep beraber bakalım; depresyon bizim bir şeylerden (duygu, düşünce, , ilişki, sorumluluk, vb.) kaçmamıza yarayan popüler bir etiketimiz mi yoksa gerçekten içinde bulunduğumuz bir ruhsal durum mu?

Depresyon Nedir?

blank

Depresyon tanımlaması Hipokrat dönemine kadar uzanan eski bir kavram olmakla beraber günümüzde de oldukça sık sözü edilen ve birçok kişi tarafından gerçekten yaşanan bir ruhsal durumdur. Depresyon dediğimiz durumun temelinde daha önceden isteyerek ve severek yaptığımız günlük etkinliklere karşı isteksizlik ve bulunduğumuz yaşam koşullarımızdan zevk alamama durumu vardır.

Zamanla kişide kederli ve üzgün bir duygu durumu ile birlikte bazı değişiklikler oluşur. Kişi her şeyi olumsuz olarak değerlendirerek karamsarlık düşünceleri ile geçmişi veya geleceği düşünmeye başlar. Geçmişte yaşanmış olayların olumsuz ve kötü taraflarını görerek kendisini suçlu ve cezalandırılmış hisseder. Aynı şekilde geleceği de umutsuz ve karamsar görerek gelecek adına çaresizlik düşünceleri iyice pekişir. Kişi yaşamdan zevk alamaz hale gelerek yaşamanın anlamsız olduğunu düşünecek kadar kendini çökkün hissedebilir. Bu olumsuz bakışla beraber günlük yaşamında, kişilerarası ilişkilerinde, okul ve/veya iş yaşamındaki performansında düşmeye neden olabilir.

Umutsuzluk, Çaresizlik, Uyku Kalitesinin Etkinlemesi bir çok belirti var.

blank

Kişinin içinde bulunduğu çaresizlik ve umutsuzluk duygusunun yanı sıra kişinin günlük hayatında uyku kalitesinde düşüş yaşaması, yemek yeme düzeninde yaşanan artış veya azalma, ders çalışma/işe katılım düzeyinde düşüş ve katıldığı etkinlik ve gruplardan aldığı zevkin azalması da yaşayabileceği durumlardandır. Bu depresyon belirtileri doğrultusunda kişiye klinik depresyon tanısı konulmakla beraber depresyon tedavi süreci de başlamalıdır. Yapılan çalışmalarda insanlardan bazılarının yaşamlarında yalnızca bir kez klinik depresyon geçirdiklerini ancak diğerlerinin birkaç kez bu durumu yaşayabildiği gözlemlenmiştir.

Klinik depresyon yaşayan bireylerin bu yaşam deneyimlerinin genetik bir süreç olarak geçmiş kuşaklardan ona ulaşmış olması veya yaşadığı için gelecek kuşaklara aktarım yapabileceği gibi kesin bir yargıya henüz ulaşılmamıştır. Depresyon aile öyküsünde depresyon yaşamış birey olmayan kişileri de etkileyebilir.

blank
Depresyon hakkında her şey

İnsan psikolojisi üzerinde elem, üzüntü, isteksizlik, karamsarlık, değersizlik, yetersizlik, güçsüzlük, aktivite azalması, durgunluk, fizyolojik işlevlerde yavaşlama gibi depresyon belirtileri içeren bir sendrom olarak tanımlanan depresyon son yıllarda akıl sağlığı alanında en çok tartışılan sorunlardan biri haline gelmiştir. Önemli düzeyde iş-güç ve yeti yitimine yol açtığı için önemli bir halk sağlığı sorunu olarak ele alınmaktadır.

Depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız buraya tıklayarak uzmanlarımıza soru sorabilir destek alabilirsiniz.

Ülkemizde yapılan saha araştırmalarında da psikiyatrik düzeyde yardım gerektiren ruhsal bozukluklar arasında depresif tipte olanların en fazla olduğu saptanmıştır. Toplum içinde depresyon şikâyetiyle kliniğe gelenlerin oranının %10 dolayında olduğu gözlenmiş ve genel olarak depresyon belirtileri toplum içinde %13-20 arasında görünmektedir. Depresyon belirtileri hafif düzeyde olduğu durumlarda bile, bireyi hareketsizliğe, verimsizliğe, mutsuzluğa itmesi nedeniyle, bu depresyon belirtileri gösterenlere ulaşılması, koruyucu ruh sağlığı açısından da önemlidir.

Major Depresyon – Minor Depresyon Farkı Nedir?

blank

Hayat akışımızda karşımıza çıkan olumsuz durum veya olaylar karşısında kaygılanmamız, stres altında hissetmemiz, gerilmemiz, hüzünlenmemiz, öfkelenmemiz gibi, olumsuz hisler uyandıran, duyguları yaşamamız oldukça doğaldır. Üstelik yalnızca kendimizin de değil çok sevdiğimiz veya yakınımız olan birinin yaşadığı bir durum, yaşadığımız ülkede gerçekleşen bir olay veya içinde bulunduğumuz toplumda karşılaştığımız stresörler bizim olumsuz duyguları yaşamamız için tetikleyici olabilir. Bu durumda bizim ruhsal sürecimizi tanımlayacak olan kavramı belirlerken hayatımızda değişen bu sürecin süresi, yoğunluğu önemli bir faktör oluşturmaktadır. Depresyon belirtileri hayatımıza yansıdığında, yukarıda da tanımladığımız gibi, olumsuz duygulara eşlik eden düşüncelerimizin yalnızca temel sorunumuzla ilgili kalmaması sınır bir noktadır. Depresyon belirtileri olarak ele alacağımız durumlar şu şekildedir:

 • Hemen hemen her gün kendini değersiz ve suçlu hissediyorsan
 • Gerçekleştireceğin işlere odaklanmakta güçlük çekiyorsan
 • Seçim yapman gereken durumlarda artık çok daha fazla kararsızlık yaşıyorsan
 • Uyku düzeyi ve kalitenizde artış veya azalma yaşıyorsanız
 • Neredeyse katıldığınız tüm faaliyetlere yönelik ilginiz ve aldığınız zevk belirgin biçimde azaldıysa
 • Günlük hayatınızda alışagelmiş işlerinizde hissettiğiniz yoğun huzursuzluk ve yavaşlama hissi ortaya çıktıysa
 • Çıkmaza girdiğiniz durum ve olaylar karşısında tekrarlayan intihar veya ölüm düşünceleri
 • Vücut ağırlığında önemli oranda(vücut ağırlığının yaklaşık %5) kilo artışı veya azalması
 • Çoğu zaman kendini yorgun hissedip enerji kaybı yaşıyorsan
blank

En Önemli Konulardan Biri İşlev Azalması

Depresyon belirtileri olarak ele aldığımız maddelerin hayatımızın geneline yansımaya başlayan, hissettiğimiz duygu ile ilgili başa çıkma becerilerimizin yetersiz kaldığı, geçmiş veya geleceğe yönelik suçlamalarımızda artış yaşadığımız ve sosyal çevremizle ilişkimizde, üretkenliğimizde bir işlev azalması gözlemlediğimiz duygusal tükenme içindeyiz denebilir. Yaşanan sürecin süresinin iki haftayı aşması, yalnızca bir olaya/kişiye/duruma karşı değil genel bir etki yaratması depresyon sürecinin majör veya minör depresyon olarak adlandırılmasında önemlidir.

Majör depresyon olarak adlandırdığımız kavramın toplum içinde yansıması ise ağır depresyon olarak geçmektedir. Yazıda paylaşılanları okuduğunuzda ağır depresyon belirtileri nelerdir, ağır depresyon buysa o zaman depresyon nedir, ağır depresyon da farklı bir durum mu şeklinde düşünmeniz ve kavram kargaşası yaşayıp kafanız karışmayacaktır.

Depresyon Tedavisinde Süreç Nasıl İşler?

blank

Duygusal tükenme olarak da adlandırılan depresyon sürecinin farkına vardığımızda kendimizle kalma süremizi ayarlayabilmek ve bu süreyi verimli hale getirerek kendimizle yüzleşmeye alan sağlamak oldukça önemli bir rol oynuyor. Bu süreçte sosyal destek kaynaklarımıza ve ilgi alanlarımıza göz atarak bize iyi gelecek kişi ve aktivitelerde duygumuzu aktarmanın yolunu bulmaya çalışma en sağlıklı yoldur.

Kendi içimizdeki yaşam döngümüzde fark ettiğimiz bu ruhsal durumla yüzleşmenin ardından önemli bir adım olan kabul ve yardım arayışı sürecin ilerleyen aşamalarından biri olacaktır. Bu süreçte enerji kaybı ve kararsızlığın da etkisiyle süreci daha çok kendi yöntemleriniz veya internet üzerinden ulaştığınız psikolojik testler ile yorumlamaya belki çözmeye çalışacaksınız. Sağlıklı bir şekilde süreci yaşamak ve atlatmak adına profesyonel ruh sağlığı uzmanlarına danışmanız depresyon sürecini atlatmanız için önemli bir dönüm noktası olacaktır.

blank

Kendini Suçlama ve Ümitsizlik Giderek Artar.

Karşılaştığımız olumsuz durum/olay karşısında işlevsel bir yol bulamadınız ve duygusal tükenmişlik durumunuz devam ediyor veya başka olumsuz durumlarla karşılaştınız ve tek başınıza depresyon halinden çıkamayacağınızı düşüyorsunuz. Profesyonel yardım almak tam da bu noktada çok önemli bir hale geliyor. Kendinizi suçladığınız belki kendinize öfkelendiğiniz, diğer yandan iş ve sosyal çevrenizde değişimler yaşadığınız bir süreçte size iyi geleceğini inandığınız bir destek arayacaksınız. Bu aşamada koruyucu ruh sağlığı adına uzman kişilerle iletişime geçmeyi ve psikolojik destek almayı düşünmelisiniz. Bu gibi durumlarda başvuru adresi olarak görülen psikiyatrist, psikolog, psikolojik danışman, klinik psikolog unvanına sahip kişilerle ilgili detaylı yazımızı da yakında yayınlayacak ve soru işaretlerinizi gidermeye çalışacağız.

“Depresyon Nedir” sorusunu tüm yönleriyle cevaplamaya çalıştık. Bu bilgiler doğrultusunda aklınıza takılan soru ve görüşlerinizle ilgili bize ulaşabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın

Psikolojik Danışman Sena Değirmenci

Kaya, B. (2007). Depresyon: Sosyo-ekonomik ve kültürel pencereden bakış. Klinik Psikiyatri, 10(6), 11-20.

Özdel, L., Bostancı, M., Özdel, O., & Oğuzhanoğlu, N. K. (2002). Üniversite öğrencilerinde depresif belirtiler ve sosyodemografik özelliklerle ilişkisi. Anadolu Psikiyatri Dergisi3(3), 155-161.

Taycan, O., Kutlu, L., Çimen, S., & Aydın, N. (2006). Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerde depresyon ve tükenmişlik düzeyinin sosyodemografik özelliklerle ilişkisi. Anadolu Psikiyatri Dergisi7(2), 100-108.

2 thoughts on “Depresyon Nedir Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey !”

 1. blank

  Merhabalar, son 2haftadır uyku isteğim çok arttı, yataktan kalkmakta zorlanıyorum. İşten çıkınca eve gidip yatıyorum kimseyle görüşmek istemiyorum. Acaba depresyonda olabilir miyim?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek